Марія Гнатюк, голова Коломийської  міськрайонної ГО «Союз українок, розповіла про українське жіноче шкільництво в Коломиї міжвоєнного періоду

10 травня 2018 р.  відбулася відкрита лекція на тему: «Рідномовне жіноче шкільництво в Коломиї (1919-1939). Доповідачка – Марія Гнатюк, викладачка інформатики Коломийської гімназії ім. Михайла Грушевського, голова Коломийської  міськрайонної ГО «Союз українок».

Коломия – один з найбільших адміністративних центрів Східної Галичини кінця ХІХ- першої третини ХХ ст. Тим більш доцільними та актуальними постають дослідження пані Марії, зумовлені потребою більш глибоко вивчити історію жіночого шкільництва в цьому місті. Зокрема, ці дослідження відкривають перспективу використати надбання попередниць у навчально-виховному процесі сучасної школи, привернути увагу наших сучасників до місця і ролі жінки в суспільстві, зокрема у розвитку національної педагогічної думки.

У лекції Марія Гнатюк систематизувала й узагальнила  відомості про визначних випускниць навчально-виховних інституцій міста Коломиї.

Важливим аспектом досліджень Марії Гнатюк є повернення в сучасну історико-педагогічну думку імен викладачів, які мали великий вплив на соціальне становлення та національне освідомлення учениць коломийських жіночих шкіл, а також з’ясування місця і ролі закладів освіти, призначених для жінок, у науковому та духовному розвитку краю.

У ході відкритої лекції доповідачка представила детальний аналіз першоджерел щодо проблем зародження та розвитку жіночого шкільництва в Коломиї та документальних ресурсів. Спогади учениць та викладачів, автобіографічні тексти, фото з власного архіву та фотоархіву учениць стали базою лекції.

Значну увагу викликали долі учениць Марусі Бек, Дарії Ребет-Цісик, Марії Кобринської, Марії Кейван, Лідії Кохан-Книш, Олександри Шипайло-Тарнавської, Параскевії Слюсарчук-Арсенич, Ярослави Опарівської-Бандери, Ксенії Світлик, Марти Коссак-Волошинської і ін.

Українське жіноче шкільництво в Коломиї міжвоєнного періоду вписало гідну сторінку в історію освіти Східної Галичини й України загалом. Випускниці шкіл не лише збагатили українську освіту й культуру, а й сказали про неї вагоме слово за межами рідної землі , в далекому зарубіжжі. Вони довели, що коломийські школи стали запорукою підготовки освічених, інтелігентних, духовно багатих патріоток держави  України. Завжди пам’ятали сформульоване галицьким педагогом і письменницею Костянтиною Малицькою гасло : “Просвічене патріотичне жіноцтво – запорука відродження нації”.

Належний фаховий рівень, національно-патріотичні почуття юних коломиянок сформувалися завдяки високій освіченості їхніх викладачів, передусім Д. Николишина, О. Цісика, С. Чубатівної, О. Скалозуба, В. Павлусевича , Р. Шипайла , Р. Рубінгера , М. Кобринської.

Лекторка з’ясувала, що завдяки невтомній діяльності учителів і учениць коломийських жіночих шкіл, маємо великий доробок на науковій ниві, вміщений у десятках українських і зарубіжних видань . Випускниці коломийської жіночої гімназії очолили Комітет Коломиян у США, зусиллями якого у 1980-х рр. вийшов друком двотомник статей під загальною назвою “Коломия і Коломийщина”.