Сучасна українська жіноча нон-фікшн журналістика

В межах Лекторію СУА з жіночих студій в осінньому семестрі 2015-2016 навчального року студентам Школи журналістики УКУ спільно зі студентами факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка було прочитано курс «Сучасна українська жіноча нон-фікшн журналістика». Лекторка – доцентка  кафедри медіакомунікацій УКУ Марія Титаренко.

1aСтуденти мали змогу простудіювати жанр New Journalism: його ґенезу, класифікацію, піджанр Gonzo, познайомитись із представницями американської, європейської  та української традицій. Читанка містила тексти таких авторок як: Б. Голдсміт (B. Goldsmith), Д. Дідіон (J. Didion), Ліліан Росс (L. Ross), І. Мейза, С. Алєксієвич, М. Ахмєдова, О. Забужко, М. Мицьо, Л. Воронина, Х. Бердинських, І. Роздобудько, Н. Гуменюк, І. Карпа, Л. Яремчук та ін. На заняттях студенти розглядали конкретні жанрово-стилістичні приклади автобіографічного, подорожнього, історичного (реконструйованого), екологічного та інших видів нон-фікшну. На практичних заняттях студенти пробували писати самі у жанрі нон-фікшн, а також вправлялись у стилістиці, доборі лексики, використання різних семантичних і стилістичних прийомів тощо.

3
В рамках курсу відбулося також дві відкриті лекції-зустрічі із запрошеними гостями – практиком і теоретиком жанру. 17 грудня 2015 року до студентів завітала переможиця конкурсу нон-фікшн «Самовидець» журналістка і дослідниця Леся Яремчук із лекцією на тему «Нон-фікшн про війну» (на зустрічі йшлося про майстерню авторки, її текст-переможець «Рани», а також про техніку інтерв’ю). 24 грудня 2015 року із лекцією на тему «Як зробити видимим невидимий нон-фікшн в Україні» до студентів із Чернівців приїхала дослідниця репортажистики Ліля Шутяк, яка нещодавно успішно захистила кандидатську роботу із нон-фікшну. Йшлося про феномен нон-фікшну, його жанрову палітру, перекладацьку практику, авторів, тексти тощо.

Фінальним завданням для студентів були написання і публікація (або подання на конкурси з художнього репортажу) власного студентського нон-фікшн репортажу (лінки на їхні матеріали буде долучено сюди після публікацій).