В Лекторії СУА з жіночих студій стартував осінній семестр 2016-2017 навчального року

Проминув насичений академічними подіями перший місяць 2016-17 навчального року. Надзвичайно продуктивним став вересень у лекторії СУА з жіночих студій, де вже стартували два навчальні курси та відбулося декілька відкритих лекцій.

Зокрема, в осінньому семестрі  в рамках лекторію з жіночих студій розпочали читати цікаві курси для студентів магістерської програма з соціальної педагогіки та бакалаврської програми з історії. Один з них – «Проблема емоційного вигорання педагогів (жіночий вимір)»,  – викладатиме доктор педагогічних наук,  доцент кафедри педагогіки та соціальної роботи ЛНУ Наталія Мачинська. Цей курс особливо актуальний у сучасному, наповненому стресами світі. Адже серед педагогів 80 % – жінки, з них майже половина потерпає від синдрому «професійного вигорання», який є поширеною стресовою реакцією. Магістранти досліджуватимуть теоретичні моменти синдрому емоційного вигорання, а також братимуть участь в практичних тренінгах, щоб сформувати особисту позицію стресостійкості й знати, як не перетворитися на похмуру і постійно знервовану особу.

Навчальний курс Марти Гавришко, кандидатки історичних наук, молодшої наукової співробітниці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, наукової співробітниці Центру досліджень визвольного руху, присвячений іншому аспекту жіночих студій. Цикл лекцій «Жінки і війна: специфіка досвіду і його репрезентації»  має на меті показати, як українські жінки різного віку, освіти, національного або соціального походження і статусу відчувають і переживають війни, які ролі та функції опановують, як війна змінює їхнє повсякденне життя. Лекторка бере, як приклад, різні історичні моменти, починаючи від Першої світової  аж до сучасної війни на Сході України.

Лекції в рамках СУА з жіночих студій, які відбулися в УКУ 15-16 вересня, стали особливо актуальними для зацікавлених в історії міжвоєнного Львова. Про ролі видатних жінок того часу розповіла перекладачка й громадська діячка д-р Оля Гнатюк, професор Центру східноєвропейських досліджень Варшавського університету та НаУКМА. Перша лекція була присвячена Ярославі Музиці, співзасновниці та голові Асоціації незалежних українських митців та колу її однодумців, серед яких непересічні мисткині Маґріт Рейх-Сельська та Дебора Фоґель. Друга доповідь звернула увагу слухачів на проблему пам’яті про війну та Голокост, через трагічну постать письменниці Ольги Дучимінської  та її повоєнного оповідання “Еті”.

Наступною відкриту лекцію прочитає асистентка кафедри богослов’я, ліц. Ігнатії Гаврилик, яка розкриває ще один аспект пов’язаний з жіночими студіями, а саме: чи справді жіночі постаті є непомітними і неважливими в історії Церкви? Чи може, радше, ми замало знаємо про них і тому не вміємо належно їх оцінити? В цьому контексті на лекції 20 жовтня в УКУ роздумуватимемо над постаттю св. Макрини Молодшої  як учительки та наставниці Великих Кападокійців.