Академічна програма Центру СУА з жіночих студій в УКУ: підсумки 2022/2023 навчального року

У травні традиційно підводимо підсумки навчального року. Весь 2022/2023 академічний рік проходив в умовах воєнного стану через повномасштабне вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року. Однак навчання в УКУ продовжувалося на кампусі в навчальних авдиторіях навіть в умовах обстрілів українських міст та сіл військами російських загарбників, відсутності електроенергії та стабільного зв’язку через пошкодження критичної інфраструктури, тривалих перебувань в укриттях через повітряні тривоги та загрози ракетних атак. Студентство УКУ цілком відповідально усвідомлює свою місію та роль у повоєнній відбудові України та ключовій ролі ґрунтовної освіти та науки у цьому нелегкому процесі.

Слухачі академічної програми Центру СУА з жіночих студій в УКУ мали нагоду відвідувати курси істориків Олексія Вінниченка та Тетяни Гошко, а також курс філологині-літературознавиці Наталі Дорфман.

На фото: Олексій Вінниченко

Курс Олексія Вінниченка «Злочинниця/співучасниця/жертва: жінки у девіантних і кримінальних практиках повсякдення українських земель Речі Посполитої XVI–XVIII століть» обрали для вивчення студенти-історики. Автор курсу зазначає:

«Становище жінки в українському соціумі XVI–XVIII ст. сучасні дослідники зазвичай відтворюють, базуючись на тодішніх законодавчих і розпорядчих приписах. Останні, однак, демонструють лише формальну його сторону: те, як ранньомодерна жінка мала діяти, що їй дозволялось чи заборонялось робити згідно із законами та відповідно до свого соціального походження. Проте повсякденне життя не завжди беззастережно підпорядковувалось юридичним приписам, суспільство могло підходити формально до їх виконання (чи навіть ігнорувати їх) та / або керуватися усталеною неписаною традицією. Тож девіантні практики будь-якого часу виступають свого роду «лакмусовим папірцем», який дозволяє історику унаочнити різноманітні аспекти соціального, повсякденного і приватного життя та – крізь призму екстраординарних кримінальних казусів – з’ясувати, що ж становило норму для людини минулого, а що виходило поза її межі. Особливо це стосується місця й ролі жінки…»

Курс відрізнявся від звичного навчального курсу: замість традиційних лекцій, студенти разом з викладачем Олексієм Вінниченком розглядали й аналізувати оригінальні джерельні матеріали про конкретні випадки кримінальних правопорушень ранньомодерного часу, в яких організаторками, учасницями або постраждалими виступали жінки.

Студентка 4 курсу програми «Історія» Тетяна Олексенко каже:

«Я мала нагоду слухати спецкурс пана Олексія Вінниченка «Злочинниця / співучасниця / жертва: жінки у девіантних і кримінальних практиках повсякдення українських земель Речі Посполитої XVI–XVIII століть». Це корисний та цікавий курс, на якому ми займалися аналізом автентичних судових документів жіночих кримінальних справ на українських землях Речі Посполитої у XVI–XVIII ст. Ми мали змогу відчути себе справжніми детективами або слідчими, перед якими стояло завдання розгадати заплутану справу. Для аналізу потрібно було не лише використовувати дедуктивний метод, а й розумітися на звичаєвому праві і Литовському статуті, мати уявлення про повсякденне життя українських селян та спробувати зрозуміти їх ментальність і психологію. Пан Олексій Вінниченко побудував курс в вигляді дискусій, коли ми всі намагалися з’ясувати істину (розкрити злочин), яка в більшості випадків була невідома, оскільки ми мали справу лише з окремими протоколами судових засідань. Професіоналізм пана Олексія, його глибоке знання предмету, невимушена атмосфера зайнять та унікальний матеріал (ми працювали з власними перекладами пана Олексія з польської) зробили цей курс по-справжньому незабутнім».

У весняному семестрі Тетяна Гошко мала нагоду прочитати цикл лекцій «Жінки польського королівського двору (XIV–XVII ст.)». Студентка 4 курсу програми «Історія» Світлана Тригуб ділиться своїми враженнями від курсу:

На фото: Світлана Тригуб

«Я обирала його передовсім спираючись на мої позитивні враження від стилю викладання пані Тетяни. Якщо говорити про тему спецкурсу, то вона мене зацікавила з декількох причин: мені цікава жіноча історія та історія побуту. Наповнення спецкурсу дозволяє подивитися на життя жінок при польському королівському дворі XIV–XVII ст. Через глибоке вивчення біографій королев, принцес, придворних дам та їх служниць можна побачити ті чи інші культурні ознаки. Це також можливість подивитися на історію Польського Королівства та Європи через іншу призму. Спецкурс охоплює насправді дуже багато тем: побуту й моди до політики, війн, дипломатії».

Марія Даньчак, студентка 4 курсу, додає:

«Хочу поділитися своїми враженнями від весняного спецкурсу пані Тетяни Гошко “Жінки польського королівського двору” (XIV–XVII ст.). Насамперед особисті враження дуже позитивні, адже кожен семінар був розрахований на доволі плідні дискусії та власні коментарі. Варто сказати, що даний спецкурс не тільки виправдав мої очікування, але й в деякій мірі їх і перевершив, адже він дав змогу не тільки вивчати різні сфери життя польських жінок при королівському дворі, однак і дізнатися їхнє ставлення до окремих політичних подій, родинних стосунків, відносин зі шляхтою, а також окреслити зацікавлення та проведення вільного часу. Приємно, що можна було сфокусуватися на кожній історичній персоналії окремо та дізнатися її внесок для розвитку Речі Посполитої. Насамкінець хочу додати, що дана тематика для мене є надзвичайно актуальною, адже цілком співпадає з моїми науково-дослідницькими зацікавленнями».

Академічна програма Центру СУА з жіночих студій в УКУ включала й курс Наталі Дорфман «Women’s literature in film adaptations», який мав на меті ознайомити студентів із видатними творами англомовної літератури ХХ століття, що були написані жінками та адаптованими до фільмів. Анастасія Слідзьона, студентка 4 курсу програми «Філологія» ділиться своїми враженнями так:

«Курс пані Наталі надзвичайно цікавий і пізнавальний. Вона підібрала дуже актуальні тексти та кінофільми. Про більшість з творів я почула вперше на курсі і пошкодувала, що не знала про них раніше. Це дуже цінний та пізнавальний літературознавчий курс. Про те він буде корисний не лише з погляду літературознавства, але й фемінізму, кінокритики тощо. Курс не лише виправдав мої очікування, але й перевершив!»

Ось як відбувалися заняття із Наталією Дофман:

Окрім навчальних курсів для студентів, впродовж року у Центрі СУА з жіночих студій в УКУ вдалось провести й низку відкритих лекцій із широкою палітрою тем жіночих студій. Відеозаписи лекцій доступні для перегляду на Ютюб-каналі Центру, а також на сайті. Усі ці, без сумніву, потрібні курси й фахові виклади стали можливим завдяки щедрій підтримці Союзу українок Америки, яка особливо цінна в умовах воєнного стану.