Завершується весняний семестр 2020-2021 н.р.: новини академічної програми Центру СУА з жіночих студій в УКУ

Навчальна програма Центру СУА з жіночих студій в УКУ у весняному семестрі 2020/2021 н.р. хоча й  реалізовувалася у форматі онлайн, однак все-таки була насиченою актуальними знаннями, по-справжньому пізнавальною і багатою на новий досвід й знайомство з чудовими дослідниками та дослідницями.

Студенти та аспіранти історичної програми гуманітарного факультету УКУ мали нагоду відвідувати спецкурс доктора історичних наук, викладача кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Володимира Маслійчука «Жінка та історія: українська література». Слухачі курсу впевнилися, що формування уявлень про минуле часто постає завдяки класичній літературі, історичній белетристиці. Саме прочитання і критика цих художніх творів істориком є досить знаковою для розуміння історіографічних стереотипів та панівних інтелектуальних течій.

Володимир Маслійчук акцентує: «Жіноча історія чи її інтерпретація у літературі є одним із основних способів пізнання і розуміння минулого. Історія України особливо у радянський час незрідка і розумілася шляхом прочитання художнього твору за браком належної наукової та науково-популярної лектури. Аналіз цих творів гуманітарієм несе як пізнавальну і освітню, так і наукову мету як шляхом художнього образу інтерпретувати роль жінки в минулому, сучасному для літератури та сьогоденні для істориків».

Скриншот із заняття В. Маслійчука

На курсі обговорювалися твори української літератури, де основну канву оповіді складає жіноча історія, а основні героїні – жінки. До списку літературних творів, які були запропоновані для аналізу викладачем Володимиром Маслійчуком, увійшли: «Конотопська відьма», «Панна сотниківна» Григорія Квітки-Основ’яненка, «Бояриня» Лесі Українки, «Роксоляна» Осипа Назарука, «Емансипантка» Валерії Врублевської та ряд інших творів, у яких простежуються питання, що пов’язані з різноманітними тлумаченнями української історії: міста-поліси та роль у них жінки (скіфські та сарматські перекази), жінка в Давній Русі, правові відносини за Литовським статутом, козацькі «героїні», своє-чуже, початки жіночої емансипації.

Курс «Художній репортаж. Жіночі голоси» кандидатки наук із соціальних комунікацій, доцентки кафедри медіакомунікацій факультету суспільних наук Українського католицького університету Марії Титаренко був доступний для вибору усім студент(к)ам УКУ.

Скриншот із курсу М. Титаренко. Зустріч із Олесею Яремчук

На курсі студент(к)и набували практичних навичок роботи із репортажем, навчаючись у найкращих фахівчинь цієї справи. На онлайн-зустрічі із слухач(к)ами курсу приєднувалися журналістки Олеся Яремчук, авторка циклу репортажів «Наші інші. Історії українського різноманіття» (Видавництво «Човен», 2018), Віра Курико-Агієнко, авторка книги репортажів “Вулиця причетних. Чернігівська справа Лук’яненка” (Видавництво «Темпора», 2020), Ярослава Тимощук, авторка в онлайн-журналі «The Ukrainians», Світлана Ославська, репортерка, авторка книжки «Півмісяць, хрест і павич. Подорожі до Месопотамії» (Видавництво «Човен», 2019).

Скриншот із курсу М. Титаренко. Зустріч із Світланою Ославською

Викладачка курсу Марія Титаренко описує його особливості так: «В межах курсу ми вивчали і апробовували жанр New Journalism, розглядали конкретні жанрово-стилістичні приклади автобіографічного, подорожнього, історичного, екологічного, гастрономічного, урбаністичного і портретного нон-фікшну, а також приклади реконструйованого репортажу, репортажу-інтерв’ю, репортажу-замальовки тощо. На онлайн-заняттях ми пробували писати самі, вправлялись у стилістиці, доборі лексики, використовуючи різні семантичні й стилістичні прийоми тощо. А ось імена репортажисток, яких ми читали й аналізували: B. Goldsmith, J. Didion, L. Ross, M. Cooke, R.Mahoney, M. Gellhorn, R. West, К. Курчаб-Редліх, Г. Кралль, І. Мейза, А. Примака-Онішк, С. Алєксієвич, М. Ахмедова, Н. Гуменюк, О. Суслова, Х. Бердинських, О. Карі, С. Ославська, В.Курико, М. Мицьо, О. Яремчук, М. Паплаускайте, І. Гищук, О. Бартиш-Коломак та ін.».

І поки триває заліково-екзаменаційна сесія, ми зичимо студент(к)ам успішно завершити курси, встигнути написати добрі есеї та не забути про жодні реченці. А неймовірним професіоналам –  Володимирові Маслійчуку й Марії Титаренко – дякуємо за чудові курси!