Академічна програма Центру СУА з жіночих студій в УКУ: підсумки осіннього семестру 2021/22 н.р.

Завершення року – це не лише пора для підведення підсумків, а й насичена пора студентських заліково-екзаменаційних сесій та фіналів навчальних курсів першого семестру.

В осінньому семестрі 2021/2022 н.р. Центр СУА з жіночих студій в УКУ запропонував до вибору студентам-історикам Гуманітарного факультету спецкурс кандидатки історичних наук, доцентки кафедри соціології Львівського національного університету ім. І. Франка Тетяни Лапан “Усна історія як метод дослідження участі жінок у сучасній війні на Сході України”.

Працюючи над названим курсом для студентів, пані Тетяна Лапан зазначала:

«Військова служба традиційно була орієнтована на військовослужбовців-чоловіків. Однак, сучасна армія характеризується входженням в її ряди жінок-військовослужбовиць та інших груп жінок, які стають учасницями воєнних дій. Жінки перебувають у центрі аналізу мого курсу. Та й загалом курс зосереджений на аналізі різноманітного жіночого досвіду під час війни. Сьогодні дослідники стверджують, що існують відмінності між чоловічими і жіночими спогадами. Чимало уваги приділяється тому, що саме і як запам’ятовують жінки в подіях, які їм довелося пережити. Увага до біографічних наративів жінок дає змогу не тільки глибше зрозуміти особливості жіночого досвіду війни, але й простежити соціальні та культурні трансформації, викликані періодом масового насильства та агресії».

Курс “Усна історія як метод дослідження участі жінок у сучасній війні на Сході України” спрямований на оволодіння не лише теоретичними знаннями, але й практичними навичками сучасної усноісторичної практики у жіночих студіях. Тому курс складався з двох основних частин: методологічної та методичної. Методологічна частина була скерована на вивчення основ теорії та методології жіночої усної історії, а методична – на практичне засвоєння вивченого матеріалу. Принциповою основою методичної частини була самостійна робота студентів із проведення, систематизації, розшифрування та аналізу індивідуального поглибленого інтерв’ю.

Скриншот із заняття Т. Лапан. На фото студентка Ольга Матвіїшин
Скриншот із заняття Т. Лапан. На фото студентка Вікторія Луцик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Студентка І курсу магістерської програми «Історія», стипендіатка Центру СУА з жіночих студій в УКУ Мар’яна Мирош ділиться своїми враженнями про курс:

«Не буду приховувати, що при виборі курсу п. Тетяни Лапан я керувалася певними очікуваннями Мушу визнати, мої сподівання були значно перевершені тим, що я досвідчила. Цей курс – вкрай цікавий та корисний, не в останню чергу завдяки своїй структурі, адже він тематично поділений на дві частини: теоретичну та практичну. Як наслідок, я не лише дізналася про організацію усноісторичного інтерв’ю в рамках даної тематики, але й змогла провести одне самотужки. Звісно, цього не можливо було здійснити без порад та перманентної підтримки з боку п. Тетяни Лапан. Окрім практичних навичок, курс містить важливий суспільно-моральний меседж, сприяє переосмисленню російсько-української війни, яка незважаючи на зменшення колективної занепокоєності, триває й досі. Неможливо уявляти війну абстрактною поки свідки розповідають про її реалії…»

На завершення курсу студенти здійснили презентацію власного проведеного інтерв’ю та виконаного контент-аналізу. На фінальному занятті була проведена колективна робота у складі творчої міні-групи з метою узагальнення та висновків, щодо самостійно здійсненого проєкту.

Скриншот із заняття Т. Лапан. Презентації інтерв’ю
Скриншот із заняття Т. Лапан. Презентації інтерв’ю