Завершення року – це не лише пора для підведення підсумків, а й насичена пора студентських заліково-екзаменаційних сесій та фіналів навчальних курсів першого семестру.
В осінньому семестрі 2021/2022 н.р. Центр СУА з жіночих студій в УКУ запропонував до вибору студентам-історикам Гуманітарного факультету спецкурс кандидатки історичних наук, доцентки кафедри соціології Львівського національного університету ім. І. Франка Тетяни Лапан “Усна історія як метод дослідження участі жінок у сучасній війні на Сході України”.
Працюючи над названим курсом для студентів, пані Тетяна Лапан зазначала:
«Військова служба традиційно була орієнтована на військовослужбовців-чоловіків. Однак, сучасна армія характеризується входженням в її ряди жінок-військовослужбовиць та інших груп жінок, які стають учасницями воєнних дій. Жінки перебувають у центрі аналізу мого курсу. Та й загалом курс зосереджений на аналізі різноманітного жіночого досвіду під час війни. Сьогодні дослідники стверджують, що існують відмінності між чоловічими і жіночими спогадами. Чимало уваги приділяється тому, що саме і як запам’ятовують жінки в подіях, які їм довелося пережити. Увага до біографічних наративів жінок дає змогу не тільки глибше зрозуміти особливості жіночого досвіду війни, але й простежити соціальні та культурні трансформації, викликані періодом масового насильства та агресії».
Курс “Усна історія як метод дослідження участі жінок у сучасній війні на Сході України” спрямований на оволодіння не лише теоретичними знаннями, але й практичними навичками сучасної усноісторичної практики у жіночих студіях. Тому курс складався з двох основних частин: методологічної та методичної. Методологічна частина була скерована на вивчення основ теорії та методології жіночої усної історії, а методична – на практичне засвоєння вивченого матеріалу. Принциповою основою методичної частини була самостійна робота студентів із проведення, систематизації, розшифрування та аналізу індивідуального поглибленого інтерв’ю.


Студентка І курсу магістерської програми «Історія», стипендіатка Центру СУА з жіночих студій в УКУ Мар’яна Мирош ділиться своїми враженнями про курс:
«Не буду приховувати, що при виборі курсу п. Тетяни Лапан я керувалася певними очікуваннями Мушу визнати, мої сподівання були значно перевершені тим, що я досвідчила. Цей курс – вкрай цікавий та корисний, не в останню чергу завдяки своїй структурі, адже він тематично поділений на дві частини: теоретичну та практичну. Як наслідок, я не лише дізналася про організацію усноісторичного інтерв’ю в рамках даної тематики, але й змогла провести одне самотужки. Звісно, цього не можливо було здійснити без порад та перманентної підтримки з боку п. Тетяни Лапан. Окрім практичних навичок, курс містить важливий суспільно-моральний меседж, сприяє переосмисленню російсько-української війни, яка незважаючи на зменшення колективної занепокоєності, триває й досі. Неможливо уявляти війну абстрактною поки свідки розповідають про її реалії…»
На завершення курсу студенти здійснили презентацію власного проведеного інтерв’ю та виконаного контент-аналізу. На фінальному занятті була проведена колективна робота у складі творчої міні-групи з метою узагальнення та висновків, щодо самостійно здійсненого проєкту.

